Zespół ds. Suplementów Diety wprowadził nowy maksymalny poziom witaminy B6 w suplementach diety (uchwała nr 2/2024) i rozszerzył listę substancji niedozwolonych o Chelidonium majus (uchwała nr 1/2024).

1. Zmiana maksymalnego poziomu witaminy B6

Zespół ds. Suplementów Diety w uchwale nr 18/2019 ustalił maksymalny poziom witaminy B6 dla dorosłych na 18 mg dziennie. Jednak zgodnie z najnowszą uchwałą nr 2/2024, rekomendowany poziom wynosi obecnie 6 mg na dzień.

Stanowisko to jest skutkiem opinii Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), który po analizie ryzyka ustalił górny tolerowany poziom spożycia witaminy B6 na 12 mg dziennie dla dorosłych. Dla dzieci i niemowląt wartości te zostały określone w przedziale od 2,2 mg do 10,7 mg w zależności od wieku. Zmiany uwzględniają także polskie normy dotyczące zalecanego spożycia oraz średnią ilość witaminy B6 spożywaną z dietą.

2. Substancje zakazane w suplementach diety

Do listy substancji zakazanych do stosowania w suplementach diety dodano Chelidonium majus, znane jako glistnik jaskółcze ziele. Uzupełnia to wcześniejsze ustalenia zawarte w uchwale nr 6/2021 oraz przepisy europejskie, takie jak załącznik III do rozporządzenia 1925/2006, który również zawiera listę substancji niedozwolonych. Dodatkowo, od 4 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2024 r., dotyczące zakazu stosowania niektórych substancji, które nie są witaminami ani składnikami mineralnymi, w produkcji żywności.

Warto wskazać, że niedługo można także spodziewać się decyzji dotyczącej statusu kolejnych preparatów roślinnych, które zawierają pochodne hydroksyantracenu, takich jak:

  • korzeń lub kłącze Rheum palmatum L. i Rheum officinale Baillon i ich hybryd,
  • liście i owoce Cassia senna L.,
  • kora Rhamnus frangula L. oraz Rhamnus purshiana DC.

Nie można wykluczyć wprowadzenia w nieodległej przyszłości dalszych ograniczeń w zakresie produkcji suplementów diety w Polsce.

Przewiń do góry