W trosce o zdrowie konsumentów Komisja Europejska zdecydowała się zakazać niektórych składników w produktach kosmetycznych. Jedną z kluczowych zmian jest zakaz stosowania tlenku difenylo(2,4,6-trimetylobenzoilo)fosfiny w tego typu produktach. Substancja ta, znana również pod skrótem TPO, była dotychczas powszechnie wykorzystywana przez branżę lakierów do paznokci.

Dlaczego TPO znalazło się na celowniku?

Składnik został zakazany do stosowania w produktach kosmetycznych na podstawie Rozporządzenia Delegowanego Komisji 2024/197 w związku z art. 15 Rozporządzenia 1223/2009. Zakaz wynika z uznania przez Europejską Agencję Chemikaliów (ECHA) TPO jako substancji reprotoksycznej – działającej szkodliwie na rozrodczość.

Co oznacza zakaz dla producentów kosmetyków?

Wprowadzenie zakazu stosowania TPO stanowi duże wyzwanie dla producentów lakierów do paznokci. Do tej pory składnik stosowany był jako fotoinicjator, pomagający produktom żelowym szybko utwardzać się w świetle UV. TPO mogło być stosowane w stężeniu do 5% w produktach do profesjonalnego stosowania. W związku z wejściem w życie zakazu, producenci zmuszeni będą do opracowania nowych formuł, wolnych od zakazanego składnika.

Od kiedy obowiązuje zakaz?

Zakaz używania TPO w produktach kosmetycznych stosuje się od 1 września 2025 r. Osoby odpowiedzialne wprowadzająca na rynek produkty do paznokci zawierające TPO będą musiały zapewnić zgodność z nowymi przepisami.

Przewiń do góry