Dnia 14 listopada 2024 r. zapadł ważny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie (sygn. akt. III SA/Lu 476/24) w sprawie możliwości stosowania określenia „Na oczyszczanie” w oznakowaniu suplementu diety.
W ocenie Sądu określenie “Na oczyszczanie” zamieszczone na etykiecie suplementu diety jest niezgodne z przepisami prawa żywnościowego. Może bowiem wywoływać u potencjalnego konsumenta mylne przeświadczenie, że produkt ten ma wyjątkowe właściwości, które rzekomo wspomagają proces oczyszczania organizmu, czyli tzw. „detoksu”.
Określenie „na oczyszczanie” sugeruje, że produkt spożywczy ma zdolność usuwania z organizmu niepożądanych lub szkodliwych dla zdrowia (np. toksyn), gdy w rzeczywistości brak jest dowodów naukowych potwierdzających wskazane działanie.
Mimo, że dla użytych w produkcie składników (korzeń mniszka, ziele krwawnika i liście pokrzywy) istnieją oświadczenia pending, świadczące o wspieraniu przez nich „funkcji układu wydalniczego”, to nie stanowi to uzasadnienia dla zastosowania oświadczenia zdrowotnego nieswoistego „Na oczyszczanie”.
Przepisy prawa przewidują co prawda pewną elastyczność przy formułowaniu brzmienia oświadczeń. Celem modyfikacji powinno być jednak ułatwienie konsumentowi zrozumienia treści oświadczenia, z uwzględnieniem takich czynników jak: różnice językowe, kulturowe czy rodzaj populacji docelowej. Zmodyfikowane brzmienie oświadczenia nie może jednocześnie wprowadzać w błąd ani wzmacniać przekazu (przykładowo wskazując na działanie produktu, którego w rzeczywistości nie posiada).