Dokonanie rozróżnienia między środkami zastępczymi a nowymi substancjami psychoaktywnymi w codziennej praktyce okazuje się niezwykle problematyczne. Obie kategorie substancji regulowane są przez przepisy ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwidziałaniu narkomanii. Zgodnie z ustawową definicją do grupy nowych substancji psychoaktywnych zaliczana jest każda substancja lub grupa substancji pochodzenia naturalnego lub syntetycznego w formie czystej lub w formie preparatu,…
Niemcy podjęły znaczący krok w kierunku regulacji rynku marihuany, uruchamiając projekty pilotażowe, które umożliwią kontrolowane dostarczanie konopi indyjskich dorosłym obywatelom. Inicjatywa ta przygotowuje Niemcy na potencjalną pełną legalizację marihuany i może mieć duży wpływ na przyszłość regulacji konopi w Europie. Projekty mają na celu stworzenie kontrolowanego środowiska dla dystrybucji i konsumpcji konopi indyjskich. Kluczowe cele obejmują: Badania nad zdrowiem i…
Rozporządzenie Parlamentu i Rady (UE) 2023/988 z dnia 10 maja 2023 r. w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów (tzw. rozporządzenie GPSR) weszło w życie 13 grudnia br. Tym samym wprowadziło ono nowe przepisy mające na celu zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa produktów wprowadzanych na rynek Unii Europejskiej. Których produktów dotyczy rozporządzenie GPSR? Rozporządzenie GPSR dotyczy wszystkich produktów wprowadzanych do obrotu lub udostępnianych…
W ostatnich latach media społecznościowe stały się potężnym narzędziem marketingowym, szczególnie w branży produktów luksusowych i spożywczych. Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia w Warszawie w jednym z najnowszych wyroków (sygn. akt II K 488/23) zajął się sprawą o naruszenie przepisów dotyczących reklamy napojów alkoholowych. Sprawa wzbudziła duże zainteresowanie publiczne, ponieważ dotyczyła osób publicznych, znanych ze swojej działalności w branży medialnej…
W dniu 7 listopada 2024 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia, które wprowadziło zmiany w zasadach wystawiania recept na środki odurzające, substancje psychotropowe, prekursory kategorii 1 i preparaty zawierające te środki lub substancje. Kluczową zmianą wprowadzoną na mocy nowych przepisów jest określenie przez ustawodawcę wykazu środków odurzających, substancji psychotropowych lub prekursorów kategorii 1, na które wystawienie recepty musi zostać…
Dnia 11 grudnia 2024 r. oficjalnie weszło w życie rozporządzenie Komisji (UE) 2024/2895 z dnia 20 listopada 2024 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2073/2005 w odniesieniu do Listeria monocytogenes. Zakażenie Listerią monocytogenes może nieść za sobą tragiczne skutki, szczególnie dla niemowląt, dzieci, kobiet w ciąży, a także osób z obniżoną odpornością. Patogen ten powoduje chorobę niebezpieczą zwaną listeriozą, która doprowadzić może do wystąpienia zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, mózgu, płuc. Częstym…
Czy środek spożywczy przywieziony z państwa trzeciego może zostać opatrzony logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej? To pytanie zyskało na znaczeniu po niedawno opublikowanym wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 6 października 2024 r. (sygn. akt C-240/23), który rzuca nowe światło na tę kwestię. Sprawa dotyczyła niemieckiej firmy Herbaria, która produkowała napój składający się z mieszaniny soków owocowych i ekstraktów z…
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wydał pozytywną opinię naukową na temat bezpieczeństwa stosowania oleju z migdałów ziemnych (Cyperus esculentus) jako nowej żywności, zgodnie z rozporządzeniem nr 2015/2283. Olej z migdałów ziemnych, pozyskiwany z bulw rośliny Cyperus esculentus, wyróżnia się korzystnym składem kwasów tłuszczowych. Głównym składnikiem oleju jest kwas oleinowy (65-69%), co sprawia, że jest on cenną alternatywą dla innych…
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) nie zdążył jeszcze wydać wyroku w sprawie C-386/23 dotyczącej legalności oświadczeń z tzw. listy pending, a już wpłynął kolejny wniosek dotyczący szczegółowych warunków stosowania oświadczeń zdrowotnych. Tym razem sprawa dotyczy obowiązków informacyjnych dla przedsiębiorców w kontekście reklamy żywności. Zgodnie z art. 10 ust. 2 rozporządzenia 1924/2006 oświadczenia zdrowotne są dopuszczalne jedynie pod warunkiem umieszczenia następujących…
Z przyjemnością informujemy o nadchodzących zmianach w systemie Wykazu Dystrybutorów wyrobów medycznych, które wprowadza Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Nowe funkcjonalności mają na celu usprawnienie procedur i zwiększenie efektywności obsługi systemu. Poniżej prezentujemy najważniejsze zmiany. Automatyczne generowanie potwierdzeń wpisu wyrobu do Wykazu Trwają prace nad wdrożeniem mechanizmu pozwalającego na automatyczne generowanie dokumentów potwierdzających wpisanie wyrobu medycznego…