Aktualności

Zakaz stosowania retinolu w produktach kosmetycznych?

Zakaz stosowania retinolu w produktach kosmetycznych?

1 listopada 2025 r. wejdzie w życie zakaz wprowadzania do obrotu produktów kosmetycznych zawierających substancje: Retinol Retinyl Acetate Retinyl Palmitate w przypadku, gdy substancje te przekraczają 0,05% równoważnika retinolu (RE) w emulsjach do ciała lub 0,3% RE w pozostałych niespłukiwanych i spłukiwanych produktach kosmetycznych. Natomiast od 1 maja 2027 r. produkty kosmetyczne, które nie spełniają tych wymogów nie będą mogły…

Webinar: Oświadczenia zdrowotne, w tym pending i wyrok TSUE (Nutriology)

⚖️ Przełomowy wyrok TSUE w sprawie oświadczeń pending i botanicals – co oznacza dla branży?Oświadczenia zdrowotne – jak prawidłowo stosować je na etykiecie i w reklamie? 📢 Zapraszamy na praktyczny webinar prowadzony przez ekspertów z Marta Łanoch FoodMedLaw poświęcony zasadom stosowania oświadczeń zdrowotnych w reklamie i na etykiecie produktów spożywczych.📅 Data: 14.05.2025 (środa)🕒 Godzina: 15-17🌐 Online na żywo – udział…

FoodMedLaw i Biorenomé łączą siły – kompleksowe wsparcie dla firm z sektora life science

Z przyjemnością ogłaszamy nawiązanie strategicznej współpracy między kancelarią FoodMedLaw, specjalizującą się w obsłudze prawnej podmiotów z sektora wyrobów medycznych, suplementów diety i kosmetyków, a firmą Biorenomé – ekspertem w zakresie biotechnologii, oceny biozgodności i badań laboratoryjnych. Wspólny cel: interdyscyplinarne wsparcie firm innowacyjnych Współczesne firmy działające w obszarze life science potrzebują nie tylko specjalistycznego doradztwa prawnego, ale również naukowego zrozumienia procesów…

Wyrok TSUE: Czy oświadczenia pending są nadal legalne?

Wyrok TSUE: Czy oświadczenia pending są nadal legalne?

Dnia 30 kwietnia 2025 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-386/23, dotyczącej interpretacji przepisów rozporządzenia (WE) nr 1924/2006 w zakresie dopuszczalności stosowania oświadczeń zdrowotnych odnoszących się do składników botanicznych w reklamie suplementów diety. Orzeczenie potwierdza, że do czasu zakończenia procedury oceny i autoryzacji tych oświadczeń przez Komisję Europejską, ich wykorzystywanie w komunikacji handlowej pozostaje zabronione, z wyjątkiem…

Nowelizacja Prawa Farmaceutycznego

Nowelizacja Prawa Farmaceutycznego

Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pojawiła się informacja o projekcie ustawy, który ma na celu zmianę obowiązującego Prawa farmaceutycznego. Projekt ma na celu uproszczenie formalności związanych z tym, w jaki sposób osoba uprawniona do wystawiania recept może poprosić przedstawiciela handlowego lub medycznego o dostarczenie próbek leków. Obecnie obowiązujące przepisy wymagają, aby takie prośby o próbki reklamowe były składane na…

Wyrok WSA w sprawie nowej żywności (DIM, ekstrakt z Huperzia serrata)

Wyrok WSA w sprawie nowej żywności (DIM, ekstrakt z Huperzia serrata)

Dnia 13 lutego 2025 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku (sygn. III SA/Gd 327/24) wydał istotne orzeczenie dotyczące klasyfikacji składników suplementów diety jako tzw. nowej żywności. Sprawa dotyczyła decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego (PPIS), który uznał dwa produkty za niezgodne z przepisami prawa żywnościowego i nakazał ich wycofanie z rynku. Przedmiotem sporu były suplementy diety zawierające ekstrakt z Huperzia serrata…

Projekt ustawy ograniczającej dostępność alkoholi

Projekt ustawy ograniczającej dostępność alkoholi

Dnia 12 marca 2025 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL) opublikowano Projekt ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Numer z wykazu: UD147). Projekt ustawy zakłada m.in.: Zmiany dotyczące formy opakowań napojów alkoholowych: Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie wymogu, zgodnie z którym opakowania napojów alkoholowych o pojemności…

Monohydrat kalcydiolu – nowa forma chemiczna witaminy D w suplementach diety

Monohydrat kalcydiolu – nowa forma chemiczna witaminy D w suplementach diety

W dniu 16 marca 2025 r. weszło w życie Rozporządzenie Komisji (UE) 2025/352 z dnia 21 lutego 2025 r. zmieniające dyrektywę 2002/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do monohydratu kalcydiolu stosowanego w produkcji suplementów żywnościowych (Dz.U. L, 2025/352, 24.2.2025). Zgodnie z rozporządzeniem do listy witamin i składników mineralnych określonej w załączniku II do dyrektywy 2002/46/WE dodano monohydrat kalcydiolu. Substancja…

Oznaczenia ekologiczne na lekach ziołowych? Opinia Rzecznika Generalnego TSUE w sprawie C-618/23

Oznaczenia ekologiczne na lekach ziołowych? Opinia Rzecznika Generalnego TSUE w sprawie C-618/23

Rzecznik Generalny TSUE wydał opinię dotyczącą możliwości umieszczania oznaczeń ekologicznych, takich jak logo UE, symbol „bio” czy kod jednostki certyfikującej, na opakowaniach produktów leczniczych pochodzenia roślinnego. W ocenie Rzecznika, tego rodzaju oznaczenia nie powinny znajdować się na lekach ziołowych. Wskazał on na kilka istotnych przesłanek: Produkty lecznicze poza zakresem rozporządzenia ekologicznego: Zdaniem Rzecznika, ziołowe produkty lecznicze, które mieszczą się w…

Wyrok TSUE w sprawie oświadczeń pending już 30 kwietnia 2025 r.

Wyrok TSUE w sprawie oświadczeń pending już 30 kwietnia 2025 r.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyznaczył datę ogłoszenia wyroku w precedensowej sprawie C-386/23 NovelNutriology GmbH przeciwko Verband Sozialer Wettbewerb e.V. Chodzi o możliwość stosowania oświadczeń zdrowotnych dlatzw. substancji botanicznych. Ogłoszenie wyroku TSUE zostało zaplanowane na 30 kwietnia 2025 r. Przypominamy, że zgodnie z przepisami przejściowymi (art. 28 ust. 5 i 6 rozporządzenia 1924/2006), oświadczenia zdrowotne, które nie zostały jeszcze ocenione (m.in.…

Przewiń do góry