Dwutlenek tytanu (E 171)- ogłoszenie zakazu!

Stało się- zakaz stosowania dwutlenku tytanu oficjalnie ogłoszony na stronie Komisji Europejskiej.

Państwa członkowskie zatwierdziły propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą zakazu stosowania dwutlenku tytanu (E171) jako dodatku do żywności od 2022 roku.

Dwutlenek tytanu jest obecnie stosowany jako barwnik w wielu produktach, takich jak suplementy diety, guma do żucia czy ciastka.

Wniosek Komisji opiera się na opinii naukowej Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, który stwierdził, że E171 nie może być dłużej uważany za bezpieczny, gdy jest stosowany jako dodatek do żywności, w szczególności ze względu na fakt, że nie można wykluczyć obaw dotyczących genotoksyczności.

Jeżeli do końca roku Parlament Europejski oraz Rada nie przyjmą sprzeciwu, regulacja ta wejdzie w życie na początku 2022 r.

Po tej dacie rozpocznie się 6 -miesięczny okres przejściowy, po upływie którego zakaz zacznie obowiązywać w pełni. Natomiast żywność wprowadzona w trakcie 6-miesięcznego okresu przejściowego będzie mogła pozostać w obrocie do upływu jej daty minimalnej trwałości lub terminu przydatności do spożycia.

Powyższe terminy dotyczą dwutlenku tytanu wykorzystywanego jako dodatek do żywności, w tym w suplementach diety.

W odniesieniu do produktów leczniczych Komisja ma dokonać ponownej oceny sytuacji w ciągu 3 lat od dnia wejścia w życie rozporządzenia, na podstawie zaktualizowanej oceny dokonanej przez EMA. Jako powód tej decyzji podawane jest uniknięcie niedoborów produktów leczniczych zawierających barwnik, ponieważ mogłoby to mieć wpływ na zdrowie publiczne, zdrowie i dobrostan zwierząt.

Jeżeli potrzebują Państwa wsparcia w tej materii, zapraszamy do kontaktu!

Przewiń do góry