Kosmetyki przypominające żywność – co na to TSUE?
Podczas kontroli Urząd Ochrony Konsumentów na Litwie stwierdził, że kilka rodzajów kul do kąpieli należy uznać jako niebezpieczne z uwagi na to, że wyglądały na jadalne i mogły stanowić zagrożenie- głównie dla dzieci.
Organ nakazał zatem zaprzestania sprzedaży tych produktów oraz nakazał ich wycofanie z rynku. Z rozstrzygnięciem tym nie zgodziła się spółka wprowadzająca ww. kule do kąpieli do obrotu, odwołując się od tej decyzji.
Sąd Najwyższy Litwy skierował sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii, aby ocenić, czy prawo UE z 1987 r. regulujące bezpieczeństwo konsumentów, pozwoliło organom litewskim na tego typu działanie.
Jaki zapadł wyrok?
Trybunał Sprawiedliwości przyznał rację władzom litewskim, wskazując, że przepisy dają poszczególnym państwom członkowskim możliwość decydowania w tej kwestii we własnym zakresie.
Jednak co istotne, Trybunał podkreślił jednocześnie, że sam wygląd kosmetyku przypominający żywność nie stanowi wystarczającego powodu do ustanowienia jego całkowitego zakazu sprzedaży, a każdy produkt należy oceniać w sposób indywidualny.
Zachęcamy do kontaktu, gdyż FoodMedLaw tworzą specjaliści wykwalifikowani również pod kątem zapewnia zgodności produktów kosmetycznych z obowiązującym prawem oraz w zgodzie z praktyką organów!