W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia do Projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (nr projektu UD125). Założenia projektu przewidują m.in. zmiany w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług obejmujące w szczególności objęcie podstawową stawką podatku VAT dostawy wyrobów z konopi siewnej (Cannabis sativa) – do palenia lub do wdychania bez spalania (zmiana treści poz. 9 załącznika nr 3 do ustawy o VAT).
W uzasadnieniu założeń do projektu Ministerstwo Finansów wskazało, że „Obecnie konopie siewne (w tym susz) klasyfikowane w pozycji Nomenklatury scalonej CN 1211 są opodatkowane stawką VAT w wysokości 8% na podstawie poz. 9 załącznika nr 3 do ustawy o VAT. Ponieważ brak jest uzasadnienia do stosowania w odniesieniu do tego typu towarów preferencji w VAT, zasadnym jest podwyższenie stawki tego podatku dla dostawy takich towarów z 8% do 23%.
Planowane zmiany mogą mieć istotny wpływ na cały rynek tzw. „leczniczej marihuany” – zarówno dla przedsiębiorców działających na tym rynku, jak i pacjentów. Podwyżka stawki podatku VAT na produkty z konopi siewnej (Cannabis sativa) – do palenia lub do wdychania bez spalania z 8% na 23% oznaczać będzie wzrost cen produktów, co się bezpośrednio będzie wiązać ze wzrostem kosztów leczenia.
Czy planowane zmiany są słuszne? Mając na uwadze dynamiczny rozwój rynku tzw. „leczniczej marihuany” należałoby zrównoważyć interesy zarówno publiczne (wpływy do budżetu), jak i przedsiębiorców i pacjentów.
Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to III kwartał 2024 r.