W dniu 30 grudnia 2024 r. został udostępniony kolejny projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw (UD85).
Jednym z kluczowych celów projektowanej nowelizacji z dnia 23 grudnia 2024 r. (dalej: „Projekt”) w odniesieniu do konopi włóknistych jest uszczelnienie regulacji związanych z uprawą i obrotem konopiami włóknistymi oraz produktami z nich wytworzonymi stanowi. Obowiązujący stan prawny zawiera bowiem lukę normatywną, która w praktyce umożliwia liczne przypadki wprowadzania do obrotu konopi włóknistych lub produktów z nich wytworzonych oraz ich sprzedaży konsumentom w sposób niezgodny z określonymi celami i potrzebami, dla których dopuszcza się prowadzenie upraw konopi włóknistych.
Projekt wprowadza regulacje mające na celu ograniczenie dostępności konopi włóknistych i produktów z nich wytworzonych, przeznaczonych do palenia lub wdychania bez spalania. Poniżej przedstawiamy kluczowe aspekty Projektu.
- Rozszerzenie pojęć
- Pojęcie „wprowadzanie do obrotu”, rozumiane jako każde udostępnienie substancji osobie trzeciej, zostało rozszerzone o konopie włókniste lub produkty wytworzone z konopi włóknistych.
- Konopie włókniste oraz produkty z nich wytworzone mogą być wprowadzane do obrotu lub wykorzystane w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wyłącznie w celach, o których mowa wprost w ustawie.
- Zakaz reklamy i promocji
- Wprowadzono zakaz reklamy i promocji produktów z konopi włóknistych przeznaczonych do palenia lub wdychania bez spalania.
- Naruszenie tego zakazu będzie podlegało karze grzywny.
- Wprowadzenie przepisów karnych
- Do ustawy wprowadzono regulacje określające odpowiedzialność karną za niezgodne z przepisami wprowadzanie do obrotu konopi włóknistych lub produktów z nich wytworzonych.
- Penalizacja wprowadzenia do obrotu lub sprzedaży konopi włóknistych oraz ich produktów będzie zależeć od ilości tych substancji („znaczne ilości”).
- Bezwzględna penalizacja udzielania takich produktów małoletnim w celu osiągnięcia korzyści majątkowej będzie natomiast niezależna od ich ilości.
- Przepadek przedmiotów związanych z przestępstwem:
- Aby zminimalizować korzyści związane z nielegalnym obrotem konopiami, wprowadzono obowiązek przepadku przedmiotu przestępstwa nawet, jeśli przedmiot nie należał do sprawcy.
- Uregulowano, że Sąd może orzec zniszczenie przedmiotu przestępstwa.
- Uwzględniono także, kiedy przepadek nie jest orzekany (jeżeli konopie włókniste lub produkty nich wytworzone są własnością osoby trzeciej, a sprawca uzyskał je w drodze przestępstwa lub wykroczenia albo wszedł w ich posiadanie w sposób rażąco naruszający obowiązki pracownicze albo warunki umowy łączącej go z właścicielem tych konopi lub produktów z nich wytworzonych).
- Przepisy przejściowe
Dla postępowań administracyjnych dotyczących zezwoleń (np. o uzyskanie wpisu do rejestru konopi włóknistych), wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie nowych przepisów, stosowane będą dotychczasowe regulacje.
- Vacatio legis
Projekt zakłada 6-miesięczny okres vacatio legis, umożliwiający przedsiębiorcom dostosowanie działalności do nowych przepisów i sprzedaż posiadanych zapasów.
- Potencjalny wpływ projektu
Proponowane zmiany mają na celu uszczelnienie luk prawnych oraz zapewnienie skuteczniejszego egzekwowania przepisów dotyczących konopi włóknistych i produktów z nich wytwarzanych. Jak zatem wpłyną one na podmioty działające na rynku?
- Zmniejszenie dostępności produktów do zażywania poprzez spalanie (tzw. jointy) lub wdychanie bez spalania (np. płyny do e-papierosy).
- Zgodnie z ustawą legalne będzie wykorzystywanie na potrzeby m.in. chemiczne (tworzywa z włókien konopnych), kosmetyczne (kremy), farmaceutyczne (produkty lecznicze), spożywcze (oleje), weterynaryjne, paszowe (dodatki), pszczelarskie i naturalnych środków ochrony roślin.
- Zmniejszenie ryzyka nadużywania przez osoby małoletnie.
- Obciążenie przedsiębiorców koniecznością dostosowania działalności.
Projekt można traktować jako próbę stworzenia ram prawnych, które ograniczą legalność i promowanie szkodliwych dla zdrowia praktyk związanych z używaniem konopi włóknistych.
Do końca stycznia br. można zgłaszać ewentualne uwagi do projektu w terminie.
Jeśli potrzebują Państwo szczegółowego opracowania lub analizy, zachęcamy do kontaktu!