Dnia 17 października 2024 r. opublikowano „Sprawozdanie z wykonania rozporządzenia (WE) nr 1924/2006 w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych dotyczących żywności. Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 18 stycznia 2024 r. w sprawie wykonania rozporządzenia (WE) nr 1924/2006 w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych dotyczących żywności (2023/2081(INI))”.
Rezolucja uwypukliła najważniejsze kwestie związane ze stosowaniem rozporządzenia nr 1924/2006. Oto one:
- Opóźnienia we wprowadzeniu profili składników odżywczych
Parlament Europejski podkreśla, że Komisja Europejska opóźnia wprowadzenie profili składników odżywczych, które miały w istocie zostać przyjęte już w 2009 roku. Profile te miałyby docelowo ograniczyć możliwość wykorzystywania oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych dla produktów bogatych w tłuszcze, cukry lub sól.
- Nowe wytyczne w zakresie informowania konsumentów
Parlament Europejski opowiada się za wprowadzeniem zarówno minimalnych, jak i maksymalnych progów dla oświadczeń zdrowotnych na etykietach żywności i suplementów diety. Ponadto zaleca, aby konsumenci przed rozpoczęciem stosowania suplementów diety konsultowali się z pracownikami służby zdrowia. Taka praktyka ma pomóc unikać potencjalnych niepożądanych interakcji z innymi lekami oraz zapobiegać ewentualnym zaburzeniom odżywiania, które mogą wynikać z niewłaściwego stosowania tych produktów.
- Wprowadzenie oznaczeń wartości odżywczych na froncie opakowania
Parlament postuluje, aby wartości odżywcze były umieszczane na froncie opakowań, co miałoby na celu ułatwienie konsumentom dokonywania zdrowszych wyborów żywieniowych. Taki krok zwiększyłby przejrzystość i zrozumienie informacji zawartych na etykietach produktów.
- Wprowadzenie ograniczeń dla stosowania oświadczenia „bez dodatku cukru”
Parlament wzywa Komisję do oceny możliwości ograniczenia stosowania dopuszczonego oświadczenia żywieniowego „bez dodatku cukru” w odniesieniu do produktów zawierających substancje słodzące lub wysoki poziom wolnych cukrów.
- Problemy z regulacjami dotyczącymi substancji botanicznych
W dokumencie zwrócono uwagę na brak spójności przepisów unijnych dotyczących substancji botanicznych w żywności. Parlament zaleca zajęcie się oświadczeniami znajdującymi się na tzw. „pending list”. Postuluje zakończenie tych ocen lub rozważenie ograniczenia stosowania takich oświadczeń, aby zapewnić większą przejrzystość i ochronę konsumentów.
- Egzekwowanie przepisów i stworzenie tzw. „sieci wiedzy”
Parlament Europejski wzywa Komisję do opracowania zaktualizowanych wytycznych dotyczących praktyk marketingowych, które mogą prowadzić do obejścia przepisów oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych. Dodatkowo, Parlament zachęca Komisję oraz państwa członkowskie do stworzenia sieci wiedzy, która wspierałaby grupę roboczą ds. oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych. Taka sieć miałaby na celu wymianę najlepszych praktyk, usuwanie luk interpretacyjnych pomiędzy państwami członkowskimi oraz eliminację różnic w egzekwowaniu przepisów.
- Reklama w mediach społecznościowych
Rezolucja podkreśla także potrzebę uregulowania kwestii oświadczeń zdrowotnych w internecie. Nowe regulacje powinny chronić przed nieodpowiednią reklamą szczególnie wrażliwe grupy, takie jak dzieci i młodzież.
Rezolucje Parlamentu Europejskiego, choć mają znaczenie polityczne, nie mają charakteru prawnie wiążącego. Stanowią one raczej formę wyrażenia opinii i wskazują na oczekiwania wobec Komisji Europejskiej w kwestii potencjalnych zmian legislacyjnych. Niemniej jednak, państwa członkowskie mogą brać te rekomendacje pod uwagę przy kształtowaniu własnej polityki krajowej, co może przyczynić się do harmonizacji przepisów na poziomie unijnym.