Opublikowane 22 stycznia 2025 roku rozporządzenie PPWR wprowadza szereg nowych wymogów w zakresie obowiązkowego i dobrowolnego znakowania opakowań.
Te przepisy będą funkcjonować niezależnie od dotychczasowych regulacji sektorowych (np. dla żywności, kosmetyków, baterii czy zabawek). W praktyce oznacza to, że produkty dotychczas nieobjęte wymogami znakowania na poziomie prawa unijnego, takie jak kosmetyki dla zwierząt czy bombki choinkowe, będą musiały posiadać dodatkowe oznaczenia.
Zasady etykietowania zostały szczegółowo opisane w Rozdziale III rozporządzenia PPWR, który obejmuje artykuły 12, 13 i 14. Oto najważniejsze z nich:
A) Nowy obowiązek – oznaczenie składu materiałowego opakowania oraz segregacji odpadów z opakowań
Rozporządzenie PPWR wprowadza obowiązek umieszczania na opakowaniach zharmonizowanej etykiety, która będzie zawierała informacje o ich składzie materiałowym oraz instrukcje dotyczące segregacji odpadów. Musi zawierać piktogramy. Etykieta ta ma być zrozumiała, również dla osób z niepełnosprawnościami.
Dodatkowo, dobrowolnie będzie można umieszczać na opakowaniach kody QR lub inne cyfrowe nośniki danych ułatwiające sortowanie. Szczegóły dotyczące ostatecznego wyglądu etykiety zostaną doprecyzowane w drodze dodatkowego rozporządzenia wykonawczego.
B) Nowe obowiązkowe oznaczenie opakowań wielokrotnego użytku
Rozporządzenie PPWR wprowadza także dodatkowe wymogi dotyczące znakowania opakowań wielokrotnego użytku. Będą musiały one posiadać etykietę informującą użytkowników, że opakowanie nadaje się do ponownego użycia. Dodatkowe informacje o systemach ponownego użycia oraz punktach zbiórki będą udostępniane za pomocą kodu QR lub innego cyfrowego nośnika. Opakowania handlowe będą musiały być również łatwe do zidentyfikowania i odróżnienia od opakowań jednorazowych (przy czym rozporządzenie nie precyzuje jak wspomniane „odróżnienie się” ma w praktyce wyglądać).
C) Sposób zamieszczenia obowiązkowych oznaczeń
Zgodnie z rozporządzeniem PPWR, oznaczenia materiałów opakowaniowych oraz opakowań wielokrotnego użytku muszą być umieszczone w sposób widoczny, czytelny i trwały, aby nie można ich było łatwo usunąć. Dodatkowo, informacje te mają być udostępniane użytkownikom przed zakupem produktu online, w co najmniej jednym języku, który jest łatwo zrozumiały, np. w Polsce będzie to język polski.
D) Oznaczenia systemów kaucyjnych
Według przepisów rozporządzenia PPWR, opakowania objęte systemem kaucyjnym nie będą musiały zawierać informacji o składzie materiałowym, jednak obowiązkowe będzie dla nich stosowanie przyszłej „zharmonizowanej etykiety”. Wyjątek w tym zakresie stanowić będą napoje alkoholowe, mleko i przetwory mleczne, które nie są objęte obowiązkiem systemu kaucyjnego na poziomie unijnym. W przypadku krajowych systemów kaucyjnych, państwa członkowskie będą nadal mogły stosować własne oznaczenia. Symbole będą musiały być jednak zrozumiałe i jednoznaczne, aby nie wprowadzać konsumentów w błąd co do możliwości recyklingu i ponownego użycia opakowań.
E) Zakaz wprowadzania w błąd
Rozporządzenie PPWR zakłada zakaz wprowadzania w błąd konsumentów i użytkowników końcowych poprzez stosowanie etykiet, oznaczeń, symboli lub napisów, które będą mogły dezorientować w zakresie zrównoważoności opakowań lub możliwości gospodarowania odpadami opakowaniowymi. Zakaz ten będzie dotyczył m.in. fałszywych deklaracji dotyczących recyklingu opakowań lub zawartości recyklatów, które będą musiały być poparte odpowiednią dokumentacją. Choć nie będzie to nowość w prawie, przepis ten pomoże organom kontrolnym w monitorowaniu prawidłowości oznaczeń.
F) Oświadczenia środowiskowe
Rozporządzenie PPWR reguluje również kwestię dotyczącą twierdzeń dotyczących ekologiczności (tzw. green claims).
Określa, że takie twierdzenia muszą dotyczyć właściwości opakowań, które wykraczają poza mające zastosowanie minimalne wymogi określone w rozporządzeniu PPWR, zgodnie z kryteriami, metodykami oraz zasadami obliczania. Dodatkowo, deklaracje te powinny precyzyjnie wskazywać, czy odnoszą się do całego opakowania, jego części, czy wszystkich opakowań wprowadzonych do obrotu przez danego producenta.
Spełnienie wymogów dotyczących twierdzeń ekologicznych opakowań będzie ponadto musiało być wykazywane w dokumentacji technicznej.