Dnia 30 kwietnia 2025 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-386/23, dotyczącej interpretacji przepisów rozporządzenia (WE) nr 1924/2006 w zakresie dopuszczalności stosowania oświadczeń zdrowotnych odnoszących się do składników botanicznych w reklamie suplementów diety. Orzeczenie potwierdza, że do czasu zakończenia procedury oceny i autoryzacji tych oświadczeń przez Komisję Europejską, ich wykorzystywanie w komunikacji handlowej pozostaje zabronione, z wyjątkiem sytuacji objętych przepisami przejściowymi.
Postępowanie zostało wszczęte na wniosek niemieckiego federalnego trybunału sprawiedliwości w związku ze sporem pomiędzy przedsiębiorstwem Novel Nutriology GmbH a niemieckim stowarzyszeniem zawodowym. Spółka oferowała suplement diety zawierający ekstrakty z szafranu i soku z melona, którym w materiałach reklamowych przypisywano działanie polegające na poprawie nastroju oraz redukcji stresu i zmęczenia. Strona powodowa zarzuciła, że tego rodzaju przekaz stanowi niedozwolone oświadczenie zdrowotne, nieobjęte żadnym z wyjątków przewidzianych przepisami unijnymi.
Trybunał przypomniał, że zgodnie z art. 10 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1924/2006, oświadczenia zdrowotne mogą być stosowane wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia Komisji Europejskiej i wpisaniu ich do unijnego wykazu dozwolonych oświadczeń. W odniesieniu do substancji botanicznych proces oceny nadal trwa, a tym samym – co do zasady – żadne oświadczenie tego typu nie może być wykorzystywane w reklamie żywności i suplementów diety. Wyjątek stanowią jedynie oświadczenia objęte systemem przejściowym, o którym mowa w art. 28 ust. 5 i 6 rozporządzenia.
Zgodnie z ustaleniami przekazanymi przez niemiecki federalny trybunał sprawiedliwości, w niniejszej sprawie wyjątek ten nie znajduje jednak zastosowania.
Spór dotyczył bowiem oświadczeń zdrowotnych odnoszących się do funkcji psychologicznych – takich jak poprawa nastroju czy redukcja stresu – które przed wejściem w życie wspomnianego rozporządzenia nie były w Niemczech przedmiotem ani oceny, ani uprzedniego zatwierdzenia. Tym samym, zgodnie z przepisami prawa unijnego, możliwość korzystania z przepisów przejściowych uzależniona była od złożenia wniosku o autoryzację do właściwego organu krajowego nie później niż do dnia 19 stycznia 2008 r. Novel Nutriology nie dopełniło tego obowiązku, przez co sporne oświadczenia nie mogą być uznane za dopuszczalne w świetle obowiązujących przepisów.
Dla branży suplementów diety oznacza to, że nie można legalnie stosować oświadczeń zdrowotnych dotyczących substancji botanicznych, jeśli nie zostały one zatwierdzone przez Komisję Europejską ani objęte systemem przejściowym, tj. zgłoszone do właściwego organu krajowego przed 19 stycznia 2008 r.