Jaka jest legalna definicja kosmetyku?

W codziennym życiu zwykle używamy pojęcia „kosmetyk”. Trzeba jednak pamiętać, że jak prawie każda rzecz tak i kosmetyk ma swoją legalną definicję. Wynika ona z Rozporządzenia nr 1223/2009 dotyczące produktów kosmetycznych z dnia 11 lipca 2012 r. W powyższym Rozporządzeniu określono nazwę „produkt kosmetyczny” a oznacza on: każdą substancję lub mieszaninę przeznaczoną do kontaktu z zewnętrznymi częściami ciała ludzkiego (naskórkiem, owłosieniem, paznokciami, wargami oraz zewnętrznymi narządami płciowymi) lub z zębami oraz błonami śluzowymi jamy ustnej, którego wyłącznym lub głównym celem jest utrzymywanie ich w czystości, perfumowanie, zmiana wyglądu, ochrona, utrzymanie w dobrej kondycji lub korygowanie zapachu ciała”. Jak widać, definicja legalna kosmetyku jest długa. Warto o niej pamiętać i sięgnąć w przypadku, gdy mamy wątpliwość czy dany produkt może być uznany za kosmetyk.

Jakie akty pewne mają zastosowanie do kosmetyków?

Skoro wyżej wspomnieliśmy już o Rozporządzeniu nr 1223/2009 warto przedstawić wszystkie akty prawne, które mają zastosowanie do kosmetyków. Poniżej podajemy ich dokładną listę:

-Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 dotyczące produktów kosmetycznych z dnia 11 lipca 2012 r. (Rozporządzenie 1223/2009),

-Rozporządzenie Komisji (UE) nr 655/2013 z dnia 10 lipca 2013 r. określającym wspólne kryteria dotyczące uzasadnienia oświadczeń stosowanych w związku z produktami kosmetycznymi (Rozporządzenie 655/2013),

-Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o produktach kosmetycznych

Trzeba również pamiętać o mających zastosowanie przepisach konsumenckich, a więc:

-ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów,

-ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji

-ustawy z dnia 23 sierpnia 2007 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym.

Co mogą obejmować produkty kosmetyczne?

Rozporządzenie nr 1223/2009 określa, że produkty kosmetyczne mogą̨ obejmować́ kremy, emulsje, płyny, żele i oliwki do skóry, maseczki do twarzy, podkłady barwiące (płyny, pasty, pudry), pudry do makijażu, pudry po kąpieli, pudry higieniczne, mydła toaletowe, mydła dezodoryzujące, perfumy, wody toaletowe i kolońskie, środki do kąpieli i pod prysznic (sole, pianki, oliwki, żele), depilatory, dezodoranty i środki przeciw poceniu, barwniki do włosów, produkty do trwałej ondulacji, do prostowania i utrwalania włosów, produkty do układania włosów, produkty do mycia włosów (płyny, proszki, szampony), odżywki do włosów (płyny, kremy, oliwki), produkty do układania fryzury (płyny, lakiery, brylantyna), produkty do golenia (kremy, pianki, płyny), produkty do makijażu i demakijażu, produkty przeznaczone do warg, produkty do pielęgnacji zębów i jamy ustnej, produkty do pielęgnacji i malowania paznokci, produkty do higieny intymnej, produkty do opalania, produkty do samo opalania, produkty do rozjaśniania skóry i środki przeciw zmarszczkom.

Co ważne: Ocena, czy dany produkt jest produktem kosmetycznym, musi być dokonywana na podstawie indywidualnej oceny produktu, uwzgledniającej wszystkie jego cechy.

Jakie są zakazy jeśli chodzi o skład produktów kosmetycznych?

Z Rozporządzenia dowiemy się jaki jest wykaz substancji zakazanych w produktach kosmetycznych. Wykaz ten stanowi załącznik nr II do Rozporządzenia. Należy pamiętać, że zakazuje się wprowadzania do obrotu kosmetyków, które zawierają:

– substancje niedozwolone do stosowania w kosmetykach,

– substancje dozwolone do stosowania w kosmetykach wyłącznie w ograniczonych ilościach, zakresie i warunkach stosowania, o ile wymagania te zostały przekroczone,

– barwniki, substancje konserwujące, substancje promieniochronne dozwolone do stosowania w kosmetykach wyłącznie w ograniczonych ilościach, zakresie i warunkach stosowania, o ile wymagania te zostały przekroczone.

Przykłady zakazanych substancji na podstawie załącznika do Rozporządzenia: antybiotyki, chlor, tlenek etylenu, estrogeny, sole złota itd. W załączniku II do Rozporządzenia znajduje się ponad 1300 pozycji, zachęcamy do dokładnego przejrzenia niniejszego załącznika.

Czy są jakieś regulacje dotyczące prezentacji produktów kosmetycznych?

Z Rozporządzenia nr 1223/2009 dowiadujemy się, że prezentacja produktu kosmetycznego, a w szczególności jego forma, zapach, kolor, wygląd, opakowanie, oznakowanie, wielkość́ lub rozmiar nie powinny zagrażać́ zdrowiu i bezpieczeństwu konsumentów z powodu pomylenia z artykułami spożywczymi, zgodnie z dyrektywą Rady 87/357/EWG z dnia 25 czerwca 1987 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich dotyczących produktów, których wygląd wskazuje na przeznaczenie inne niż̇ rzeczywiste, zagrażających zdrowiu lub bezpieczeństwu konsumentów.

Definicje z Rozporządzenia nr 1223/2009- o czym należy pamiętać

„Produkt do spłukiwania” zgodnie z Rozporządzeniem oznacza produkt kosmetyczny, który po zastosowaniu na skórę, włosy lub błony śluzowe jest przeznaczony do usunięcia.

„Produkt do włosów” oznacza produkt kosmetyczny przeznaczony do stosowania na włosy lub owłosienie twarzy, z wyjątkiem rzęs.

„Produkt do jamy ustnej” oznacza produkt kosmetyczny przeznaczony do stosowania do zębów lub błony śluzowej jamy ustnej.

„Produkt do oczu” oznacza produkt kosmetyczny przeznaczony do stosowania w okolicach oczu.

„Stosowanie profesjonalne” oznacza stosowanie produktów kosmetycznych w ramach działalności zawodowej.

W razie potrzeby uzyskania wsparcia prawno-regulacyjnego w zakresie kosmetyków zapraszamy do kontaktu!

Przewiń do góry