Na stronie internetowej Komisji Europejskiej pojawiła się informacja o rozpoczęciu okresu konsultacji na temat inicjatyw mających na celu przegląd prawodawstwa UE dotyczącego przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

W konsultacjach mogą wziąć udział obywatele UE oraz spoza UE, a także podmioty świadczące usługi w sposób profesjonalny jak i pozostałe inne zainteresowane strony.

Przegląd dotyczy:

  • oznaczania wartości odżywczej z przodu opakowania,
  • oznaczania pochodzenia i oznaczania daty, które są kluczowymi działaniami w ramach strategii „od pola do stołu”,
  • etykietowania napojów alkoholowych zgodnie z zapowiedzią europejskiego planu walki z rakiem (Europe’s Beating Cancer Plan),
  • ustalania profili składników odżywczych w celu ograniczenia stosowania oświadczeń dotyczących żywności, która nie spełnia pewnej wartości odżywczej, jak ogłoszono w strategii „od pola do stołu”.

W ramach tych konsultacji społecznych obywatele i zainteresowane strony są zachęcane do podzielenia się swoimi poglądami i doświadczeniami na temat głównych przeszkód, jakie napotykają w tych obszarach znakowania żywności oraz możliwych sposobów ich pokonania.

Kwestionariusz można uzupełniać za pośrednictwem strony internetowej Komisji (link do strony poniżej).

Okres konsultacji potrwa od 18 grudnia 2021 r. do 7 marca 2022 r.

Więcej informacji dostępnych tutaj: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12749-Food-labelling-revision-of-rules-on-information-provided-to-consumers/public-consultation_en

Zachęcamy również i Państwa do wypełniania kwestionariusza, jeżeli wyrażają Państwo chęć zabrania głosu w przeglądzie regulacji dotyczącej wyżej wymienionych tematów. 

Przewiń do góry