W dniu 4 października szwajcarska firma Frutarom Switzerland (IFF) złożyła wniosek dotyczący nowej żywności dla ekstraktu z korzenia (Pelargonium sidoides DC.).

Po konsultacjach przeprowadzonych w Niemczech w 2022 r., które wykazały brak znaczącego spożycia tej rośliny przed 15 maja 1997 r., produkty zawierające korzeń pelargonii afrykańskiej zostały uznane za nową żywność[1].

Co więcej, władze belgijskie postanowiły usunąć tę roślinę z wykazu roślin dopuszczonych do stosowania w suplementach diety w 2022 r., po tym jak była ona dopuszczona do stosowania przez ponad 25 lat.

W następstwie tych decyzji złożenie wniosków dotyczących nowej żywności było jedynym rozwiązaniem dla dopuszczenia tej rośliny na rynek UE.

W przypadku pozytywnego stanowiska Komisji Europejskiej na stosowanie pelargonii afrykańskiej, podmiot szwajcarski będzie miał możliwość wyłącznego stosowania tego składnika na rynku europejskim.

W celu poznania szczegółów sprawy oraz prognoz na przyszłość zachęcamy do konsultacji z ekspertami Marta Łanoch FoodMedLaw.


[1] https://food.ec.europa.eu/system/files/2022-04/novel-food_consult-status_pelargonium-sidoides-root_2664878_0.pdf

Przewiń do góry