Już wkrótce nowelizacja w zakresie oznakowania alergenów na kosmetykach. 18 sierpnia 2023 r. wchodzi w życie rozporządzenie 2023/1545 z dnia 26 lipca 2023 r. Dotyczy ono głównie informowania konsumentów o obecności alergenów zapachowych.

Na początku uspokajamy – rozporządzenie przewiduje długie okresy przejściowe. Produkty kosmetyczne, które nie spełniają nowych wymogów, można wprowadzać do obrotu w Unii do dnia 31 lipca 2026 r. i udostępniać na rynku unijnym do dnia 31 lipca 2028 r.

Co konkretnie się zmieni?

Jak wiadomo, zasadniczo kompozycje zapachowe i aromatyczne oraz surowce, z których je wytworzono, określane są w wykazie składników terminem ogólnym „parfum” lub „aroma”. Uzupełniająco wyszczególnić należy tylko te substancje, których umieszczenie wymagane jest w załączniku nr III do rozporządzenia.

Obecnie w wykazie składników objętych wymogiem indywidualnego oznakowywania znajdujemy 24 alergeny zapachowe, np. Citronellol, Limonene czy Hexyl cinnamal. Nowelizacja rozszerza tę listę.

Obowiązek indywidualnego oznakowania wymienionych w rozporządzeniu alergenów zapachowych będzie obowiązywał, jeżeli ich stężenie przekracza 0,001 % w produktach niespłukiwanych i 0,01 % w produktach spłukiwanych.

Jakie substancje zostały dodane do wykazu?

Są to m.in. popularne Camphor, Menthol, Vanillin, Pinene, Olejek z liści Cinnamomum cassia, olejek bergamotowy, Olejek z Citrus limon, Olejek z Eucalyptus globulus, Olejek/ekstrakt z Lavandula angustifolia, Olejek z Mentha piperita, Olejek z kwiatów Rosa canina czy Olejek z Pelargonium graveolens.

Przewiń do góry