Stawka VAT oraz odpowiedni kod CN dla produktów ze składnikami konopnymi nie jest rzeczą łatwą do ustalenia.

Jak informowaliśmy w jednym z naszych artykułów, Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) ma aktualnie jednolite stanowisko w sprawie olejków CBD – stawka 23%  VAT.

A co z takimi produktami jak białko konopne?  Czy może zostać zakwalifikowane do towarów objętych 23% stawką VAT?

Okazuje się, że TAK!

Jak zauważyli nasi eksperci, z początkiem 2022 roku niemieckie organy podatkowe wydały Wiążące Informacje Taryfowe (WIT) dla produktów o następującym opisie: ,,Białko konopne w proszku. Produkt jest otrzymywany jako pozostałość po odolejaniu niełuskanych nasion konopi, ewentualnie po przesianiu, ale bez dalszego przygotowania. Ten ciemnozielony proszek jest stosowany jako składnik żywności do wypieków, deserów i koktajli proteinowych.

Zdaniem niemieckich organów podatkowych białka konopne otrzymywane z nasion powstałych po produkcji oleju konopnego spełniają przesłanki do zakwalifikowania ich do grupy CN 2306  ,,Makuchy i inne pozostałości stałe, nawet mielone lub w postaci granulek, pozostałe z ekstrakcji tłuszczów lub olejów roślinnych lub mikrobiologicznych, inne niż te objęte pozycją 2304 lub 2305.

Wspomniana wyżej decyzja organów nie jest odosobniona. W Niemczech wydano 7 decyzji potwierdzający zakwalifikowanie białka konopnego do wskazanej wyżej grupy towarów, np.: w sprawach o sygnaturach: DEBTI2458/20-1, DEBTI37250/20-2, DEBTI37250/20-1.

Do towarów zakwalifikowanych do CN 2306 zaliczamy makuchy i inne pozostałości stałe pozostałe po ekstrakcji olejów mikrobiologicznych lub oleju z nasion oleistych, owoców oleistych i kiełków zbożowych, za pomocą rozpuszczalników lub prasy lub obrotowej prasy ślimakowej.

Co powyższa klasyfikacja oznacza dla polskich przedsiębiorców?

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług produkty zakwalifikowane do kodu CN 2306 nie korzystają z preferencyjnej stawki podatku VAT. Oznacza to, że białko konopne wprowadzone do obrotu i zakwalifikowane jako towar z grupy CN 2306 powinno być opodatkowane 23 % stawką podatku VAT.

Specjaliści z FoodMedLaw reprezentują klientów w postępowaniach prowadzonych przed KIS, zarówno na etapie wydania decyzji w sprawie Wiążących Informacji Stawkowych (WIS) jak i w postępowaniach odwoławczych. Jeżeli chcieliby Państwo uzyskać oficjalne stanowisko Organu w tej kwestii, zachęcamy do kontaktu. Z chęcią przygotujemy dla Państwa wniosek o WIS dla konkretnych produktów wraz ze stosowną dokumentacją i argumentacją.

Przypominamy, że WIS dotyczy konkretnego produktu i wydana decyzja jest wiążąca.  Do czasu wydania WIS, w przypadku wątpliwości, należy wziąć pod uwagę ryzyko związane z ewentualnym stosowaniem preferencyjnych stawek VAT.

Przewiń do góry