Z końcem wakacji przekazaliśmy Państwu informację o włoskim dekrecie, który kwalifikował „środki do doustnego podawania kannabidiolu (CBD) otrzymywanego z ekstraktów z konopi” jako  „narkotyczne substancje czynne, w tym substancje czynne do celów farmaceutycznych, o zastosowaniu terapeutycznym u ludzi lub w weterynarii”.

Powyższa kwalifikacja była przeszkodą do wprowadzania produktów z CBD na włoski rynek.

Jednak, jak podają włoskie źródła, sytuacja drastycznie się zmieniła, bowiem Regionalny Sąd Administracyjny w Lacjum (TAR) zawiesił rządowy dekret!

Decyzja TAR jest wynikiem apelacji złożonej przez Włoskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców Konopnych (ICI), która podważa decyzję o zaklasyfikowaniu kannabidiolu do substancji odurzających lub psychotropowych, między innymi z powodu jej sprzeczności z orzecznictwem unijnym oraz z uwagi na brak opinii Najwyższej Rady ds. Zdrowia, która jest organem włoskim.

Dekret został zawieszony co najmniej do rozprawy TAR, która została wyznaczona na dzień 24 października 2023 r.

Oznacza to, że produkty będące przedmiotem sporu regularnie wracają do sprzedaży we Włoszech.

Prawnicy z FoodMedLaw na bieżąco monitorują zmiany w prawie unijnym oraz krajowym, a także doniesienia z innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Zachęcamy do obserwowania naszego profilu na LinkedIn, gdzie na bieżąco informujemy o nowościach dotyczących rynku konopnego.

Przewiń do góry