Konopie, uprawa i skup konopi włóknistych, możliwość uprawy medycznej marihuany – to tematy poruszane od początku roku wiele razy. Wszystko za sprawą uchwalonych w Sejmie ustaw nowelizujących ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii.

O projekcie, ścieżce legislacyjnej oraz wprowadzanych w projektach zmianach informowaliśmy Państwa na bieżąco.  W związku z tym miło nam poinformować, że ustawy nowelizujące ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Powyższe oznacza, że już 7 maja 2022 roku  – 30 dni od ogłoszenia – wejdą w życie długo wyczekiwane przez rynek konopne zmiany.

Poniżej przypominamy najważniejsze z nich, które wejdą w życie już za niecały miesiąc:

  • Zmiany definicji konopi włóknistych oraz ziela konopi innych niż włókniste – suma zawartości delta-9-tetrahydrokannabinolu oraz kwasu tetrahydrokannabinolowego nie przekracza 0,3% w przeliczeniu na suchą masę (w przypadku ziela konopi innych niż włókniste przekracza 0,3% THC);
  • Uprawy konopi innych niż włókniste i zbiór ziela lub żywicy konopi innych niż włókniste, w celu wytwarzania surowca farmaceutycznego, mogą być prowadzone, po uzyskaniu zezwolenia Głównego Inspektora Farmaceutycznego, przez instytut badawczy;
  • Wprowadzenie definicji producenta maku oraz producenta konopi włóknistych;
  • Rozszerzenie katalogu przeznaczenia uprawy konopi włóknistych;
  • Powołanie do życia rejestru producentów konopi włóknistych oraz podmiotów prowadzących działalność w zakresie skupu konopi włóknistych;
  • Zmiana organu, który zajmuje się zezwoleniami na uprawę konopi – do czasu wejścia w życie nowelizacji zezwolenie wydaje wójt (burmistrz, prezydent miasta), po wejściu w życie nowelizacji wpisu będzie dokonywał Dyrektor oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

FoodMedLaw oferuje swoim klientom wyspecjalizowane usługi prawne także w zakresie prawa konopnego. Jeżeli są Państwo zainteresowani wprowadzeniem na rynek produktów konopnych lub mają Państwo jakiekolwiek pytania związane z powyższym tematem zachęcamy do kontaktu – chętnie służymy profesjonalną pomocą.

Przewiń do góry